Новые Консультации Последние консультации RSS

Консультации в Разделе Последние Консультации в Разделе RSS

Загрузка виджета поиска юриста в Вашем городе...

Юридические новости Последние новости по RSS

додати на Яндекс

Неотвеченные вопросы

Новое в Законодательстве

додати на Яндекс

Юридический форум


Конкурс!
Активно консультируете на сайте? Знаете ответы на все вопросы и готовы безвозмездно делиться с людьми своими знаниями? Получите награду — 10 000 гривен!
Подарки для консультантов
Для всех юристов, которые консультируют на сайте Advising, мы открываем магазин подарков, где каждый сможет обменять свои заработанные баллы на ценные призы!

Права робітниці: відшкодування за порушення умов праці

1
15:30, 13.10.2024
Права робітниці: відшкодування за порушення умов праці
[ авторизуйтесь, чтобы ответить ]
Я працюю на підприємстві, де не дотримуються умов трудового договору. Мені не виплачують зарплату вчасно, а також вимагають працювати у неробочі дні без додаткової оплати. Чи можу я вимагати відшкодування за порушення умов праці? Які дії мені потрібно буде здійснити, щоб захистити свої права у суді?

Уважаемый специалист!

Напоминаем Вам о том, что запрещено размещать свои контактные данные (адрес сайта, номер телефона, email и т.д.), рекламировать кого-либо или что-либо, рекомендовать позвонить и т.к.!

Оставляя свой ответ на вопрос, помните про то, что тон, смысл и содержание сообщения могут также зацепить чувства реальных людей, косвенно или непосредственно имеющих отношение к данному вопросу. Поэтому, настоятельно просим Вас проявлять уважение и толерантность ко всем участникам этого сайта, даже в том случае, если Вы не разделяете их мнение, в корне или частично не согласны с ним.

Помните, что Ваше поведение в условиях публичной свободы высказываний и, одновременно, интернет-анонимности, меняет не только виртуальный, но и реальный мир, создаёт впечатление о юристах, как воспитанных и образованных людях, и юриспруденции в целом.

Ответьте на вопрос (ваша консультация):


Уважаемый пользователь!

Напоминаем Вам о том, что запрещено в тексте комментария размещать свои контактные данные (адрес сайта, номер телефона, email и т.д.), рекламировать кого-либо или что-либо!

Настоятельно просим Вас проявлять уважение и толерантность ко всем участникам этого сайта, даже в том случае, если Вы не разделяете их мнение, в корне или частично не согласны с ним.

Прокомментируйте вопрос:


Консультация юристов

0
16:26, 13.10.2024
Консультирует юрист: Светлана Приймак

У ситуації, коли роботодавець порушує умови трудового договору, працівник має право вимагати відшкодування та захисту своїх прав відповідно до законодавства України. Згідно зі статтею 21 Кодексу законів про працю України (КЗпП), трудовий договір є основою для визначення прав та обов'язків працівника і роботодавця. Невиплата заробітної плати вчасно та залучення до роботи у неробочий час без належної компенсації є порушенням трудового законодавства.

Згідно зі статтею 115 КЗпП, заробітна плата повинна виплачуватися регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативними актами роботодавця, але не рідше двох разів на місяць. У випадку затримки виплати заробітної плати ви маєте право на компенсацію відповідно до статті 34 Закону України "Про оплату праці".

Щодо роботи у неробочі дні, стаття 72 КЗпП передбачає, що така праця повинна оплачуватися у подвійному розмірі або надається інший день відпочинку.

Для захисту своїх прав у суді вам слід:

1. Офіційно звернутися до роботодавця з письмовою заявою про порушення умов трудового договору, з зазначенням вимог про виплату заборгованості та компенсацію.

2. Звернутися до профспілки, якщо вона існує на підприємстві, або до Державної служби України з питань праці з відповідною скаргою на дії роботодавця.

3. Зібрати всі докази порушень: копії трудового договору, платіжні відомості, свідчення колег, будь-які інші документи, що підтверджують факти порушень.

4. Подати позов до суду з вимогою про стягнення заборгованості по заробітній платі та компенсації за роботу у неробочі дні. Для цього буде необхідно скласти позовну заяву відповідно до вимог статті 119 Цивільного процесуального кодексу України.

Захист прав працівника є важливим аспектом трудових відносин, і законодавство України надає всі можливості для відновлення справедливості у випадках порушень.

______________
С ув. адвокат Светлана Приймак!

Сайт: //yurhelp.in.ua
Тел.: (67) 772-7922
Все консультации по телефону ПЛАТНЫЕ!
top


Другие консультации



Юридическая Консультация в Киеве, 01001, г. Киев, ул. Хрещатик, 32 Украина
Подняться вверх, к началу страницы